פטרת העור, המכונה בשפה הרפואית דרמטופיטוזיס, הוא זיהום פטרייתי נפוץ באופן מפתיע. פטרת העור נגרמת על ידי קבוצה של פטריות הידועות בשם דרמטופיטים, שיכולות להתמקד בעור, בציפורניים ולפעמים אפילו בשיער שלנו. אז אם אי פעם תהיתם מה עומד מאחורי הפריחה האדמומית והמגרדת הזו על העור או הציפורניים שלכם, המשיכו לקרוא. במאמר זה נבחן מהי דרמטופיטוזיס, מה הגורמים לה ומהן דרכי העברתה. בנוסף, נתעמק בגורמים, בתסמינים ובטיפולים הזמינים.

מהם הגורמים לפטרת העור?

פטרת העור נגרמת בעיקר על ידי פטריות דרמטופיטים אשר משגשגות בסביבות חמות ולחות. הן שייכות לסוגים שונים, כאשר הנפוצים ביותר הם טריכופיטון, מיקרוספורום, ואפידרמופיטון. הפטריות האלה ניזונות מחלבון קרטין שנמצא בשכבות החיצוניות של העור, הציפורניים והשיער. דרמטופיטים מדבקים מאוד ויכולים להיות מועברים באמצעות מגע ישיר של עור עם אדם נגוע או על ידי מגע עם משטחים מזוהמים כגון מגבות, בגדים או רצפות מקלחת.

סוגים נפוצים ואזורים מושפעים

פטרת העור היא דלקת שכיחה והיא יכולה להתבטא בצורות שונות בהתאם למיקום הזיהום. חלק מהסוגים הנפוצים שלה כוללים:

 

התסמינים של פטרת העור

התסמינים של פטרת העור יכולים להשתנות בהתאם למיקום ולחומרת הזיהום. עם זאת, כמה תסמינים נפוצים כוללים:

אבחון

רופא עור יכול לאבחן פטרת עור בהתבסס על המראה של הפריחה או האזור הפגוע. במקרים מסוימים, הוא עשוי לקחת דגימת עור או ציפורן לבדיקות מעבדה כדי לאשר את נוכחותן של פטריות דרמטופיט. זה עוזר לקבוע את הסוג הספציפי של הפטריות הגורמות לזיהום ומנחה החלטות טיפול.

אפשרויות טיפול

הטיפול בפטרת העור כולל בדרך כלל תרופות אנטי פטרייתיות מקומיות. בחירת הטיפול תלויה במיקום ובחומרת הזיהום.

אמצעי מניעה

כדי למנוע את התפשטות הפטרייה וכדי להפחית את הסיכון של זיהום חוזר, כדאי לשקול את אמצעי הזהירות הבאים:

לסיכום

פטרת העור היא זיהום פטרייתי של העור, הציפורניים והשיער הנגרמת על ידי פטריות דרמטופיטים. אומנם היא יכולה להיות לא נוחה ומכוערת, אך ניתן לטפל בה עם תרופות אנטי פטרייתיות מתאימות. אבחון מוקדם והרגלי היגיינה טובים יכולים לסייע במניעת התפשטותה והישנותה. אם אתם חושדים שיש לכם דרמטופיטוזיס, התייעצו עם איש מקצוע בתחום הבריאות לקבלת אבחנה מדויקת ותוכנית טיפול מותאמת אישית.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.