מי שמביט במראה ומבחין בשיער דליל יודע שהשינוי הזה עלול להשפיע לא רק על המראה שלהם אלא גם על הביטחון העצמי. גברים ונשים כאחד עלולים לחוות את התופעה המתסכלת של התקרחות, המתבטאת בנסיגת קווי השיער ובירידה בנפח השיער. החדשות הטובות הן שעולם שיקום השיער מציע שפע של טיפולים שנועדו להילחם בהתקרחות גברית או נשית. במאמר הזה נדבר על הטיפולים הקיימים ועל מנגנוני הפעולה שלהם. הבנה של אפשרויות הטיפולים הקיימות היא הצעד הראשון לקראת החלטה מושכלת בנושא חיזוק השיער והביטחון העצמי שלכם.

הבנת המצב של התקרחות גברית או נשית

לפני שפונים לטיפולים הקיימים בשוק, חשוב להבין את הגורמים הבסיסיים להתקרחות גברית או נשית. מצב של התקרחות נובע לרוב משילוב של נטייה גנטית וגורמים הורמונליים. אצל גברים, ההורמון דיהידרוטסטוסטרון (DHT) ממלא תפקיד מרכזי בהתכווצות זקיקי השיער לאורך זמן, מה שמוביל לצמיחה דלילה יותר ואף לאובדן שיער ולהופעת קרחות ברחבי הראש. נשים חוות גם הן השפעה הורמונלית, ושינויים במאזן האנדרוגנים בגוף גורם לדילול השיער בכל אזור הקרקפת.

אפשרויות טיפול בהתקרחות

עכשיו כשאנחנו מבינים על קצה המזלג את הגורמים להתקרחות, הינה כמה טיפולים נפוצים להגברה של צמיחת השיער, לכיסוי קרחות ולחיזוק זקיקי השיער:

מינוקסידיל לשימוש חיצוני

מינוקסידיל הוא תכשיר שאינו דורש מרשם רופא, המגיע בדרך כלל בצורות של ספריי או קצף. את החומר הזה מורחים על הקרקפת כדי שהחומר הפעיל יגיע אל הזקיקים, יחזק אותם ויאריך את מחזור צמיחת השיער כדי לאפשר הגברה של קצב הצמיחה. הטיפול הזה מתאים לנשים וגם לגברים והוא טיפול ראשוני נפוץ בשל הסיכון הנמוך לתופעות לוואי. יעילותו משתנה מאדם לאדם, ושימוש עקבי בתכשיר נדרש כדי לראות תוצאות לאורך זמן.

פינסטריד אוראלי

פינסטריד הוא תרופה במרשם רופא הניתנת בצורה של כדורים, הפועלת על ידי עיכוב המרת טסטוסטרון ל-DHT, ההורמון האחראי לכיווץ זקיקי השיער. התרופה הזו ניתנת לגברים, והיא יכולה להראות תוצאות מבטיחות בהאטת נשירת שיער ובקידום צמיחת שיער מחודשת. עם זאת, לשימוש בתרופה זו יש כמה תופעות לוואי אפשריות כמו ירידה בתפקוד מיני ושינויים במצב הרוח.

טיפול לייזר בעוצמה נמוכה (LLLT)

LLLT הוא טיפול שבו משתמשים בקרני לייזר על הקרקפת. מטרתו של טיפול זה היא להמריץ את זקיקי השיער ולשפר את תפקודם. טיפול LLLT זמין הן לשימוש ביתי והן במסגרת טיפול רפואי מקצועי. התוצאות של טיפול זה משתנות בין כל מטופל, ובדרך כלל משלבים אותו עם טיפולים אחרים כדי לראות תוצאות טובות יותר.

 

 

טיפול פלזמה עשירה בטסיות דם (PRP)

בטיפול PRP לוקחים מנת דם קטנה מהמטופל, ומעבדים אותה כדי להפיק נוזל פלזמה עשיר בטסיות המוזרק אל הקרקפת. יש הטוענים שגורמי הצמיחה הקיימים בפלזמה מעוררים את זקיקי השיער ומקדמים את צמיחת השיער. זהו טיפול המועבר בקליניקות מומחיות בלבד בשל הפולשניות שלו והצורך בהתעסקות בדם.

השתלת שיער

השתלת שיער היא אחד הטיפולים הנפוצים ביותר לטיפול בהתקרחות, ובייחוד בהתקרחות גנטית טיפוסית אצל גברים (אך יש גם נשים העוברות השתלת שיער). בטיפול הזה, הנעשה אך ורק אצל מנתחים מומחים במרפאות מורשות, מסירים זקיקי שיער מאזורים בקרקפת שיש בהם צמיחת שיער טובה (אזורים תורמים) ומשתילים אותם באזורים עם שיער דליל או ללא שיער (אזורי השתלה). טיפול זה התפתח רבות בשנים האחרונות והוא יכול לעזור לאנשים לשחזר את מראה השיער הטבעי שלהם. זוהי אפשרות פולשנית יותר הדורשת התחשבות זהירה בגורמים כמו זמינות השיער להשתלה, אך היא מציעה פתרון קבוע עבור אנשים רבים.

טיפול הורמונלי

עבור נשים החוות התקרחות, טיפול הורמונלי יכול להיות אפשרות טובה. גלולות למניעת הריון ותרופות נוגדות אנדרוגן יכולות לעזור לווסת חוסר איזון הורמונלי התורם לנשירת שיער. טיפולים אלו נקבעים בדרך כלל על ידי אנשי מקצוע בתחום הבריאות ודורשים מעקב אחר תופעות לוואי אפשריות.

תוספי תזונה

תוספי תזונה מסוימים כמו ביוטין, ויטמין D וברזל, משווקים לעתים קרובות כפתרונות לנשירת שיער. תזונה מאוזנת המכילה אוכל עשיר בוויטמינים ובמינרלים היא חשובה לבריאות הכללית, ויש הטוענים שנטילת תוספי תזונה אינה בהכרח תורמת להגברת קצב הצמיחה של השיער. מומלץ להתייעץ עם רופא או מומחה תזונה לפני תחילת כל שימוש בתוספים.

לסיכום

השיער הוא חלק חשוב במראה החיצוני של אדם המספק לו גם ביטחון עצמי רב. התקרחות אצל גברים ואצל נשים הפכו לעניין די נפוץ, ותחום הרפואה עבד קשה כדי לספק מגוון פתרונות שיכולים לעזור להתמודד עם המצב. בין שמדובר בטיפול תרופתי כמו פינסטריד ותוספי תזונה או בטיפול פולשני יותר כמו PRP או השתלת שיער, מומלץ מאוד להתייעץ עם גורם רפואה לפני התחלת כל טיפול.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.