אלרגיה לאבק

רבים מאיתנו סובלים מרמה זו או אחרת של אלרגיה לאבק. התקופות היבשות הן כמובן הגרועות ביותר אבל למי שרגיש, גם האבק הביתי יהווה בעיה. במאמר הזה נעבור על הגורמים לאלרגיה, הסימפטומים וגם דרכי המניעה והטיפול.

קרדית האבק – המקור לאלרגיה

האלרגיה הקשה אשר חלקנו חווים בבית נגרמת בגלל יצור מקרוסקופי ממשפחת העכבישיים הנקרא קרדית האבק. היצור הזה חי במקומות רבים בבית היכן שקיים הרבה אבק, למשל בשטיחים, בווילונות, בספות או במזרונים רגילים. מזרן לטקס יש לציין, אינו מושך הרבה אבק. האלרגיה דומה לאלרגיה לחרקים שונים אבל כאשר מדובר בקרדית האבק, יש לנו אמצעים מאוד נקודתיים ויעילים לפעול נגדה והם כוללים שיטות שונות להרחיק ולמנוע אבק בבית ובסביבת החיים שלנו. בואו נבין קודם כיצד לזהות אלרגיה לאבק.

כיצד נבחין באלגיה לאבק

אלרגיה לקרדית האבק מלווה בסימנים הרגילים של אלרגיה מכל סוג שהוא:

חשוב לדעת שלא צריך שכל התסמינים יופיעו בכדי לאבחן אלרגיה. המשך האבחון הוא במישור הרפואי על ידי מה שנקרא 'תבחין עורי' בו אנו מגרים קלות אזור נקודתי בעור על ידי חומרים אלרגנים שונים בכדי למצוא מי הוא זה שגורם לאלרגיה. זהו כמובן תהליך המבוצע במרפאת אלרגיות ייעודית.

מניעת אבק ואלרגיות

ישנן הרבה דרכים להורדת של נפח וכמות האבק בבית. חשוב להבין שבכל בית מתפתח וקיים אבק שהרי חלק גדול ממנו עשוי בכלל מתאי עור מתים שמקורם בדיירי הבית עצמם. בואו נראה מה ניתן לעשות:

שאבו את הבית באופן תדיר

כיום, קיימים שואבים ידניים שהם גם קלים לשימוש וגם בעלי עוצמת שאיבה לא מבוטלת. עשו לכם הרגל לשאוב בכל יום פינה אחרת בחללים בהם אתם שוהים, זאת כמובן בנוסף לשגרת ניקיונות הרגילה בבית. תוכלו כל פעם להתרכז בפינה אחרת בבית ולשאוב אותה ביסודיות: מדפים, וילונות, פאנלים, פינות בין הקירות והתקרה וכו'.

החליפו מצעים בתדירות גבוהה יותר

קשה להגיד מהי התדירות בדיוק אבל במידה ואתם סובלים מאלרגיה לאבק או שאתם חושדים שקיים הרבה אבק בבית, הגבירו את תדירות ההחלפה. הקפידו לנקות היטב את מייבש הכביסה. כאשר הפילטרים שלו סתומים, הוא ישאיר אבק על המצעים.

ניקוי יבש

פעם בשנה לפחות קחו את השמיכות והכריות שלכם לניקוי יבש. שמיכות פוך ניתן לקחת לניקיון ייעודי ובהזדמנות זאת אולי גם לחדש אותן ולמלא בפוך חדש במקום זה שאבד.

החליפו מזרנים ישנים ומאובקים במזרני לטקס

השיפור הניכר באיכות החיים יהיה מורגש. מזרני הלטקס, כפי שציינו, עשויים מחומר שלא סופח אבק. כמו כן יש להם יתרונות ברורים בתחום איכות השינה.

שואב אבק עוצמתי

דאגו לשואב אבק חזק וגם להפעלתו הנכונה. אם יש לו פילטרים המצריכים שאיבה מידי פעם, חשוב לבצע זאת. בשואבים רבים עם שקיות קיים עוד פילטר ספוג הדורש החלפה. זכרו לעשות זאת.

אוורור תמידי

אווררו את הבית ודאגו לעבור גם עם רטוב באופן תדיר – שטיפת הרצפה ומטלית לחה על כל המשטחים המאובקים.

 

לבסוף, במידה ואתם עדיין סובלים מאלרגיה, דעו שיש טיפולים שונים שיוכלו להקל אותה עליכם. קיימים טיפולים טבעיים אפקטיביים כמו גם תרופות מרשם. מי שסובל מאלרגיה קשה יכול לקבל חיסון ייעודי פעם בשנה. זהו טיפול שיוריד את התגובה האלרגית שלכם ויאפשר לכם חיים יותר נוחים אפילו אם אתם אלרגיים לאבק ברמה קיצונית.