החלטה על פנייה לקבלת טיפול פסיכולוגי היא החלטה לא פשוטה, בייחוד אם הרקע לפנייה הוא מצוקה רגשית כמו גם התנהגותית הפוגעת באופן משמעותי באיכות החיים – גם בגילאים צעירים וגם בגילאים בוגרים. להחלטה לגבי הפסיכולוג יש השפעה על היכולת לנצל את הטיפול לצרכים שלכם, בייחוד בשל אופן הטיפול המתבצע ברגישות ותוך שימת דגש על התאמה לצרכים שלכם. בשביל לסייע לכם לבצע את הבחירה הטובה ביותר, בחרנו להציג את כל הדגשים לטובת בחירה מוצלחת בפסיכולוג. מוכנים? בואו נתחיל!

הכשרה מתאימה בתחום הטיפול

על מנת להעניק טיפול פסיכולוגי נדרש לעבור מסלול הסמכה ארוך הכולל לימודים במוסד מוכר להשכלה גבוהה לצד ניסיון עשיר המתבצע במסגרת הלימודים, כחלק מהתנסות מעשית. עוד לפני שאתם מתאמים פגישה ראשונית, בדקו כי הפסיכולוג או הפסיכולוגית מחזיקים ברישיון בתוקף מטעם משרד הבריאות וכן לברר את תחום ההתמחות, מתוך מטרה לבצע התאמה מדויקת לצרכים הנדרשים. בנוסף, פורטל טיפולים ישראל מסבירים איך לבחור פסיכולוג מומלץ, כחלק מקבלת החלטות אשר תוביל להשקעה כספית נבונה המבוססת על טיפול בנפש שלכם.

קבלת המלצה

בעידן האינטרנטי, היכולת שלכם לקבל מידע מהימן עולה באופן משמעותי בכל תחום בחיים, כולל התחום הנפשי. למעשה, באמצעות הצטרפות לקבוצות ייעודיות ברשתות החברתיות המתמקדות בתחום של בריאות הנפש ניתן לקבל המלצות ממטופלים שעברו או עדיין עוברים טיפול פסיכולוגי ויכולים להמליץ אודות הפסיכולוג שלהם. יחד עם זאת, צריך לקחת בחשבון כי בתהליך הבחירה המלצה היא לא הסממן הבלעדי אלא מדובר בחוות דעת סובייקטיבית. בשביל לקבל החלטה נבונה, מומלץ לתאם פגישה ראשוני לטובת בדיקת הכימיה ורמת הקשב, כחלק מקבלת החלטות בנוגע למטפל שמתאים לתחום הטיפול לו אתם זקוקים לסיוע.

 

 

תחושה אישית

מאחר ומדובר בטיפול הכרוך בפתיחות רבה ולעיתים גם נושאים שקשה לדבר ולהציף אותם, חשוב להקפיד בתהליך הבחירה על פסיכולוג שמפגין רמת קשב גבוהה למצוקה שלכם כמו גם מספק לכם את המענה הרגשי לו אתם זקוקים, בייחוד כאשר לוקחים בחשבון כי מדובר בטיפול ממושך וארוך טווח שיכול להימשך גם למשך שנים ארוכות, ועל כן בתהליך הבחירה שימו דגש על התחושה האישית שלכם ועל רמת הפתיחות, כחלק ממענה שיוביל ליצירה של מערך שמוביל ליצירה של שינוי חיובי המתבצע במסגרת של שייח פתוח עם הפסיכולוג.

ניסיון מקצועי

ההעדפה היא לבחור דווקא בפסיכולוג עם ניסיון בתחום ההתמחות הספציפי לשמו פניתם, החל מטיפול בטראומות ועד לדיכאון. הסיבה לכך נובעת מתוך נקודתה הנחה כי פסיכולוג עם ניסיון של מספר שנים בתחום ידע להתאים את תוכנית הטיפול לצרכים שלכם ואף להוביל לשינוי שמגיע לידי ביטוי בניצול הידע המקצועי הרב שנצטבר אצל הפסיכולוג לאורך הזמן ואשר מאפשר לכם לפתח את המפגשים לכדי התנהגות מקדמת וחיובית, בהתאם לקצב ההתקדמות האישי.

מגדר

למרות שאצל חלק מהמטופלים אין משמעות למגדר, אם אתם מרגישים בנוח יותר עם פסיכולוג זכר מאשר פסיכולוגית, חשוב לתת לזה את הדגש. הסיבה לכך נובעת מרמת הפתיחות הגבוהה המתבצעת במסגרת טיפול פסיכולוגי לצד חשיפה של נושאים רגישים.

לסיכום

באמצעות הטיפים אותם הצגנו לכם כאן בסקירה, תוכלו לייעל את תהליך הבחירה בפסיכולוג, רגע לפני שאתם מתחילים תהליך של טיפול פסיכולוגי קצר או ארוך טווח. הקדישו זמן לחקר, כל זאת מתוך מטרה להוביל ליצירה של מענה אפקטיבי שיוביל לבנייה של מערכת יחסים המבוססת על אמון, כחלק מטיפול פסיכולוגי אפקטיבי.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.