רושם ראשוני משפיע על ההמשך, במיוחד במהלך ראיון עבודה. כשאתם נכנסים לחדר שבו נערך הריאיון, המראיין קולט כל פרט במראה שלכם. עם כל כך הרבה על כף המאזניים, חשוב להתלבש בצורה הטובה ביותר. במאמר הזה יוסי שינובר מסביר כיצד להתלבש לראיון עבודה כדי ליצור רושם ראשוני נהדר. אם תעקבו אחר הטיפים הבאים, תהיו מוכנים להתלבש לראיון העבודה הבא שלכם.

תרבות החברה

לפני שאתם בכלל חושבים מה ללבוש, חשוב לברר מהי תרבות החברה. קודי הלבוש יכולים להשתנות במידה רבה בהתאם לתעשייה ולמדיניות קוד הלבוש הספציפית של החברה. לדוגמה, לסטארטאפ עשוי להיות קוד לבוש קז'ואלי יותר מאשר למשרד עורכי דין. יוסי שינובר ממליץ לחפש באתר האינטרנט של החברה או בדפי המדיה החברתית כדי להבין מה העובדים שלהם לובשים לעבודה. אתם יכולים גם לחפש תמונות של עובדים בלינקדאין או באתרי נטוורקינג מקצועיים אחרים. אם אתם עדיין לא בטוחים, אתם תמיד יכולים לפנות למחלקת משאבי אנוש של החברה או לאדם שקבע את הריאיון כדי לשאול על קוד הלבוש.

לבוש שמרני

כשיש ספק, תמיד עדיף להתלבש בצורה שמרנית יותר. עדיף להיות לבוש יתר על המידה מאשר פחות. תלבושת שמרנית מראה שאתם לוקחים את הריאיון ברצינות ושאתם מכבדים את החברה. שינובר מפרט שלגברים, חליפה ועניבה הן תמיד בחירה בטוחה. בחרו צבעים נטרלים, כגון שחור, נייבי או אפור. לנשים, חליפת מכנסיים או שמלה היא בחירה טובה. אם אתן בוחרות ללבוש שמלה, ודאו שהיא לא קצרה או חושפנית מדי. שוב, צבעים נטרלים הם הבחירה הטובה ביותר.

אקססוריז מתאים

אביזרים יכולים להיות דרך נהדרת להראות את סגנון האישי שלכם, אבל חשוב לבחור אותם בקפידה. יותר מדי אביזרים יכולים להסיח את הדעת ולקחת מהמראה הכללי שלכם. עבור גברים, שעון פשוט או קליפס עניבה יכולים להוסיף נופך של תחכום. עבור נשים, שרשרת פשוטה או עגילים משובצים יכולים להוסיף מגע של אלגנטיות. וודאו שהאביזרים שלכם לא נוצצים מדי ולא גורעים מהתלבושת שלכם.

טיפוח והיגיינה

המראה שלכם הוא מעבר לבגדים שלכם בלבד. טיפוח והיגיינה הם גם גורמים חשובים שיש לקחת בחשבון כשמתלבשים לראיון עבודה. ודאו שהשיער שלכם נקי ומעוצב בצורה מסודרת. אם יש לכם שיער פנים, ודאו שהוא מטופח. הציפורניים צריכות להיות נקיות וגזוזות. הימנעו מלהשפריץ יותר מדי מי קולון או בושם.

רושם ראשוני טוב

אומרים שאף פעם לא מקבלים הזדמנות שנייה לעשות רושם ראשוני. המשפט הזה נכון במיוחד כשמדובר בראיונות עבודה. יוסי שינובר יועץ עסקי משתף שמראיינים מגבשים דעה על מועמד בתוך זמן קצר מתחילת הפגישה איתם, ולכן המראה שלכם חשוב מאוד. אם אתם נראים לא מקצועיים, אתם עלולים ליצור רושם ראשוני שיהיה קשה להתגבר עליו.

 

 

מצד שני, אם אתם נראים מטופחים ומסוגננים, אתם יכולים לעשות רושם ראשוני נהדר שנותן את הטון להמשך הריאיון. המראה החיצוני גם יכול לתת לכם בוסט של ביטחון שיכול להיות חשוב במיוחד אם אתם מרגישים עצבניים.

מה לא ללבוש?

אחרי שפירטנו מה כדאי ללבוש, חשוב גם לדעת מה לא ללבוש. הינה כמה פריטים שכדאי להימנע מהם כשנפגשים עם מראיין:

זכרו, המטרה היא להציג את עצמכם כמועמדים מקצועיים ומוכשרים. אם פריט לבוש או אביזר עלולים לגרוע מזה, עדיף להשאיר אותו בבית.

לסיכום

להתלבש לראיון עבודה זה לא רק להיראות טוב. זה להראות שאתה מבין ומכבד את תרבות החברה, ושאתה לוקח את הריאיון ברצינות. זכור, המראיין מחפש מישהו שלא רק שיש לו את הכישורים והמיומנויות לתפקיד, אלא גם מתאים לתרבות החברה ומייצג את החברה היטב. המראה שלכם יכול להיות אינדיקטור רב עוצמה למקצועיות שלכם ולתשומת הלב שלכם לפרטים, ולכן חשוב לקחת אותו ברצינות.